Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Toplumsal Belediyecilik’ anlayışının vücut bulmuş hali, bu kez Silifke ilçesine bağlı Çaltıbozkır Köyü’nde kendini gösterdi. Köylüler tarafınca kurulan Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, 3 yıl içinde hem üretim alanını genişletti, hem de belediyeye fide satacak kapasiteye ulaştı.

Ortalama 2 bin sözü geçen Çaltıbozkır Köyü’nün kooperatifleşme hikâyesi, 2018 senesinde emekli öğretmen Mehmet Asım Özçalık’ın ‘Öğretmenlikte emeklilik olmaz’ şiarı ile köyüne dönerek, Çaltıbozkır Derneği’ni kurması ile başladı. Kimisi gazeteci kimisi ev hanımı olan öteki üyelerin de katılmış olduğu toplantılarda alınan karar ile lavanta yetiştiriciliği kursuna katılan Özçalık ve arkadaşları, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak lavanta fidesi istediler.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in tarıma ve çiftçilere olan sürekli yardımı ile bu talepleri onaylanan Çaltıbozkırlılara, belediye tarafınca 5 bin tane lavanta fidesi bağışlama edildi. İlk etapta bu fideleri yetiştirip başarı göstermiş sonuçlar elde eden Çaltırbozkır Derneği üyeleri, bir sonraki aşamada ise Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni kurdular.

5 dönümle başladığımız lavanta tarlamız 100 dönüme ulaştı”

Dikilen 5 bin lavanta fidesiyle mühim bir üretim başarısı sağladıklarını ifade eden Çaltıbozkır Derneği Başkanı Mehmet Asım Özçalık “Bu dikimde fazlaca başarı göstermiş olduk, fazlaca verimli oldu. Bu sahaya halkımızın ilgisi arttı. Bu ilgi sonucunda Mersin Büyükşehir Belediyesi, bizlere distilasyon tesisi armağan etti. Bu tesis ile kendi ürettiğimiz ürünleri, çiçekleri, yalnız lavanta değil; ardıç, defne, köknar, kekik ve benzeri 10 çeşit ürünün burada buğu sistemiyle, yağ çıkarımını yapıyoruz” dedi.

Bir tek Silifke ve Çaltıbozkır yöresinin değil, Gülnar ve Mut çevresinden meydana getirilen bitkisel üretimlerin de kooperatiflerine gelmeye başladığını kaydeden Özçalık “Onların da yağ çıkarımlarını yapıyoruz. Birleşke olunca öteki sistemlerden, kişilerden, hususi kuruluşlardan daha uygun şekilde hizmet vermeye başladık. İlgi ve ilgi giderek artıyor. Başlangıçta 5-10 dönüm civarında bir sahada üretime başlamışken, bugün 100 dönüme ulaşan lavanta sahamız var. 30-40 dönüm civarında kekik sahamız var. Halkımızın da desteği ve ilgisi de giderek artmakta. Bizlere bu desteği veren Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne katkılarından dolayı müteşekkiriz. İlerleyen zamanlarda fazlaca daha ciddi çalışmalarla, fazlaca daha çok destek sunar alacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“Elde ettiğimiz gelirle 8 üniversite öğrencisine burs veriyoruz”

Çaltıbozkır Köyü’nde yaşayan her insanın günden güne kendilerine daha çok destek ve katkı sunduğunu söyleyen Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Hatice Gülcan Yüksel ise, 11 çeşit tıbbi ve ıtri nebat üstüne çalıştıklarını kaydetti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin distilasyon ünitesi desteği sonrasında, satış ve pazarlama olanaklarının daha da arttığına dikkat çeken Yüksel şunları söylemiş oldu: “Tesisimizde 11 çeşit yağ üretiyoruz. Buradan elde ettiğimiz lavanta yağından sabun, kese, kolonya, mum, lokum, oda spreyi yapıyoruz. Gelirimizin bir kısmı ile üniversitede okuyan 8 öğrenciye burs veriyoruz. Eski okullarımızın tadilatını yaptırıyoruz. Bir tanesini müzeye dönüştürdük, bir tanesini kütüphaneye dönüştürdük. 6 okulumuz daha var. Üretime tüm köy halkının dahil olmasını istiyoruz. Bilhassa bayanlar, üretim ve etiketleme aşamasında bizlere destek oluyorlar. Biz bunu ilk başta alternatif ziraat olarak düşünmüştük. Oldukca temiz bir ziraat. Azca su istiyor, azca bakım istiyor. Görseli güzel, gezim açısından fazlaca iyi. Lavanta bahçelerini görmek isteyen yerli ve yabancı, fazlaca sayıda gezgin ağırlıyoruz.”

“Mersin artık yalnız deniziyle değil, lavanta tarlaları ile de anılacak”

Silifke’de yaşayan Emine Işık ise Çaltıbozkır’a ikinci kez geldiğini belirterek, “Ziyaretimize gelen misafirlerimizi, lavanta bahçesini dolaştırmak için Çaltıbozkır’a getiriyoruz. Burada görülebilecek en güzel yerlerden biri. Lavanta üretiminin, burada yaşayan çiftçilerimize de ek gelir sağladığını öğrendim. Akdeniz denilince yalnız deniz algılanıyordu, fakat artık yaylaları, lavanta tarlaları buralara extra bir hava katıyor” ifadelerini kullandı.

Ordu’nun Ünye kazasından dinlence için Mersin’e geldiğini söyleyen Ebru Bilgili adlı yurttaş ise, lavanta bahçesinin görkemli güzellikte bulunduğunu belirterek “Ordu Ünye’den dinlence için Mersin’e geldim. İlk kez bir lavanta bahçesine geldim. Oldukca güzel, lavanta kokusu görkemli. Tatile gelmişken buraya uğrayalım diye düşündük. Burası fazlaca güzel olmuş. Hem sohbetlerde anlatacağım, hem de toplumsal medyada Çaltıbozkır etiketi ile paylaşacağım” şeklinde konuştu.