Mersin’in Tarsus ilçesinde PKK/KCK’ya yönelik düzenlenen ’Şahmeran’ operasyonunda gözaltına alınan 15 şüpheli, adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye bakılırsa, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Terörle Savaşım ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin PKK/KCK silahlı terör örgütüne yönelik uzun devam eden teknik ve fiziki takip sonucunda Tarsus ilçesinde 20 kişi belirlendi. 22 Haziran Çarşamba günü belirlenen adreslere hususi harekat polislerinin de desteğiyle ’Şahmeran’ isminde operasyon icra eden takımlar, aralarında Sulh ve Demokrasi Partisi (BDP) Tarsus eski ilçe başkanının da bulunmuş olduğu 13 kişiyi gözaltına aldı. Şahısların ilçede terör örgütü adına esnaf ve vatandaşları tehdit ederek para toplamış olduğu, geçmiş dönemlerde sokak eylemlerine katılmış olduğu, cezaevlerinde terör örgütü üyeliğinden tutuklu bulunan ve ailelerine örgütte çözülme olmaması ve itirafçı olmalarını engellemek amacıyla bölge esnafından zorla para topladıkları, toplandıkları bu paraları teşkilat mensuplarına ve ailelerine dağıttıkları tespit edildi. Ek olarak şahısların Nevruz öncesi gençleri örgütsel fiil yapmalarına teşvik etmiş olduğu, duyarlı noktalara zarar verilmesi emirini verdiği ve bu patlayıcıları temin etmiş olduğu, geçmiş tarihlerde terör eylemlerine bizzat katıldıkları, gençleri de terör eylemlerine iştirak etmesi amacıyla tehdit ve ikna metotları kullanarak örgüte üye yaptıkları belirlendi. Şahısların adreslerinde meydana getirilen aramalarda toplatma sonucu bulunan kitaplar, 2 tane bez parçası, 1 tane pompalı tüfek, 1 tane kuru sıkı tabanca, örgütsel dokümanlar ve oldukça sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Bugün emniyetteki işlemleri tamamlanan 15 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Ekiplerin, gözaltı sonucu bulunan 5 kişiyi ise arama emekleri devam ediyor.