Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sıhhat İşleri Dairesi bünyesindeki Evde Sıhhat ve Bakım Hizmetleriyle, gerekseme sahibi her vatandaşa el uzatıyor. Yaşlı Destek Birimi ile her gün kayıtlı yaş almışları arayan takımlar, onlara bir evlat benzer biçimde hatır sorarken, gerekseme halinde evlerine giderek ev temizliği, kişisel bakım, sıhhat muayenelerinin yanı sıra, evlerindeki bazı tamirat işlerini de gideriyor.

Sıhhat ve bakım hizmetlerinin yanı sıra tamirat işlemleri de yapılıyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde gerekseme duyan her vatandaşa kapılarını açan Büyükşehir, Evde Sıhhat ve Bakım Hizmetleri uygulamalarından Yaşlı Destek Birimi ile 65 yaş üstü vatandaşlara ulaşıyor. Vatandaşları arayarak günlük kontrollerini elde eden takımlar, evlerine giderek bakımlarını da gerçekleştiriyor. Ev temizliği, kişisel bakım, sıhhat muayenelerini meydana getiren takımlar, evlerinde minik çaplı herhangi bir arıza olup olmadığını da soruyor. Bildirilen arızalar onarılırken, takımlar de yaş almış vatandaşlarla söyleşi ediyor.

“Onların birer içsel evladı olmak istiyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Sıhhat İşleri Dairesi Yaşlı Destek Birimi’nde Gerontolog olarak vazife meydana getiren Cihan Tanrıverdi, 65 yaş ve üstü vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için hizmetler sunduklarını anlatarak, “Mersin merkez ilçelerde 65 yaş ve üstü yalnız yaşayan vatandaşlara, günlük arama hizmeti sağlıyoruz. Rutin aramalarda kendilerinin sıhhat durumunu, toplumsal yaşamlarını, belediyemizden herhangi bir gereksinimleri olup olmadığını öğreniyor, buna gore hareket ediyoruz. Evlerindeki mini bakım onarım tadilat işlemlerini birimimizin ustası yapabiliyor. Musluk arızası, ampul arızası benzer biçimde onların yapmakta zorlanacağı işleri, Yaşlı Destek Birimi mensubu olarak hepimiz yapıyoruz” dedi.

Mersin’de Yaşlı Destek Birimi Bir Telefon Kadar Yakın Gündem

Mersin’de Yaşlı Destek Birimi Bir Telefon Kadar Yakın Gündem

“Bir Belediye’den daha ne beklenir ki?”

Yaşlı Destek Birimi’nden destek alan Necla Yapar, “Ben sizlerden ve Başkanımızdan oldukca memnunum. Çeşmemiz bozuluyor, telefon açıyoruz, geliyorlar. Elektriğimizi hayata geçirmeye geliyorlar. Her hususta yardımları var. Oldukça teşekkür ederiz. Yemeğimiz geliyor. Herhangi bir durumda yardımlarımız geliyor. Her gün ‘nasılsınız bir isteğiniz var mı bir şey lazım mı ?’ diyerek arıyorlar, soruyorlar,  Oldukça teşekkür ediyorum” dedi. Evde el işi ürünler yaptığını ve bu tarz şeyleri Büyükşehir Belediyesi’nin stantlarında satabildiğini de vurgulayan Yapar, “Patik, mandal sepeti, ceket, kazak, bluz yapıyorum. Çocuk takımları örüyorum. Elimden gelen ne var ise hayata geçirmeye çalışıyorum. Sağ olsunlar, bizlere yer verdiler. Gelip evden alıyorlar, eve bırakıyorlar” diye konuştu.

Cevat Kapki, Büyükşehir tarafınca her gün arandığını, hiçbir ihtiyacı olmasa bile o gün arayan şahıs ile söyleşi ettiğini söyleyerek, “Her şeyimi dört dörtlük yapıyorlar. Telefon etsem derhal geliyorlar. ‘Bir şey lazım mı? Bir şeye ihtiyacınız var mı? Bir şey istiyor musunuz?’ diye her gün hatırımızı soruyorlar. Sözgelişi evimde su tesisatı bozuktu. Çeşmem 2 gündür akıyordu, fakat oldukca para tuttuğu için yaptıramıyordum. Büyükşehir’den arkadaşlarımız sağ olsun gelip yaptılar. Geçen gün elektriğim bozuldu. Gene gelip hallettiler. Her gün yemeğim geliyor. Bir belediyeden daha ne beklenir ki? Tanrı Başkanımızı başımızdan tamamlanmamış etmesin” dedi.

MERSIN ODAK HABERE DESTEK OL