Euro/Dolar paritesinde dengeler değişirken elinde altın olanları gram altın uygun için al-sat tutarları araştırılmaya başladı. Piyasa Uzmanı İslam Memiş, düğün yapacaklar için korkutan seviyeyi verdi. Peki gram altın ne kadar yükselemeye devam edecek ?

GRAM ALTIN SON YILLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI

Baskılanan emtia araçları yükselişe geçerken Piyasa Uzmanı İslam Memiş, bilhassa gram altın yatırımcılarına eleştiri bir açıklamada bulunmuş oldu.

Gram altın fiyatlarında 1020-1040’ı lira seviyelerinin takip edilmesi icap ettiğini ifade eden Memiş, uyarıda bulunmuş oldu. “1000’in altına sarkma ihtimalini oldukça zayıf görüyorum” diyen İslam Memiş, yeni rekorlara da dikkat çekti. Memiş, “Yeni rekorlarını kırabilir senenin son çeyreğinde. Fiyat farkları da göz önünde bulundurulmalı. 1 yıl sonrası için düğün hazırlığı yapanların altın üstünden yatırım yapması gerekiyor. Senelik getiriyi göz önünde bulundurunca 1 yıl evvelde hazırlık mantıklı olur.” ifadelerini kullandı.

Gram Altın Yükselişe Mi Hazırlanıyor! Piyasalarda Son Durum ve Beklentileri İslam Memiş Analiz Etti Mersin Haber

FED KRİPTO PARALARI BASKILIYOR

Yaşanılan Enflasyonist ortamın bitme ihtimalini oldukça zayıf bulunduğunu dile getiren İslam Memiş, FED kararlarının takip edilmesi icap ettiğini belirtti. Son dönemlerde kripto paralarda yaşanmış olan düşüşlerin FED baskısından kaynaklı bulunduğunu kaydeden Memiş, “Bu süreçte ben minimum 1 yıl daha baskı altında kalma ihtimalini yüksek görüyorum. Kuvvetli dolar Fed’in de işine yaramıyor, ara ara işin içine gireceklerdir. Beklemek daha avantajlı.” dedi. Fed Başkanı Powell, Jackson Hole’da yapmış olduğu konuşmada eylül ayındaki faiz indiriminin göstergelere bağlı bulunduğunu belirtti.

Powell, “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş gelişme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere birazcık da acı verecektir.” dedi.

BORSADA RİSKİ FİYATLANMA

Borsadaki fiyatlanmaların daha riskli bulunduğunu kaydeden Memiş, düzeltme hareketinin hemen hemen gelmediğini söylemiş oldu. Yabancı yatırımcılar da borsaya giriş yaptığını ifade eden Memiş, çömez yatırımcıların buna dikkat etmesi icap ettiğini sözlerine ekledi. 6 ay vadeyi göz önünde bulundurmak icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Memiş, “Enflasyona karşı borsanın ciddi anlamda yatırımları koruduğu bilinmekte. Son 20 yılda altından sonrasında enflasyona karşı en fazla koruya borsa oldu. Birinci sırada vade mühim, ikinci sırada teknik destek mühim. Endüstri tarafı, bilişim tarafı mühim. Bilhassa enerji şirketlerini önemsiyorum.” yorumunda bulunmuş oldu.